30 września 2019

Zbieram to w szkole

Zbieram to w szkole

PROJEKT ZBIERAMTOWSZKOLE.pl

 

W połowie II semestru roku szkolnego 208/19 nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiego Projektu ZBIERAMTOWSZKOLE.PL, którego organizatorem jest Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów              z siedzibą w Lublinie.                                                                                                                                                             Misją programu jest niesienie pomocy najbiedniejszym, wśród których pracują misjonarze sercanie                      w Czadzie i na Filipinach. Uczniowie poznali trudne sytuacje życia krajów misyjnych.

Wspieramy Polaków – sercańskich misjonarzy pracujących w Czadzie, na Filipinach, w Urugwaju i na Ukrainie. Swoją działalność duszpasterską z dala od Ojczyzny łączą oni z pracą na rzecz poprawy warunków życia osób, wśród których pracują.

Bolączką Czadyjczyków to codzienne, kilkunastokilometrowe wyprawy do studni i szerzące się z powodu niedożywienia i picia brudnej wody epidemie. Ten subsaharyjski kraj nieustannie dotyka śmiercionośna susza. Misjonarz pracujący w sercańskiej parafii w Batchoro w Czadzie wraz z nami stara się więc o środki materialne na wiercenie głębinowych studni.

Filipińskie plemię Higaonon zamieszkuje wysokie góry, a wysłanie dziecka do szkoły do miasta jest luksusem, na który nie stać prawie żadnego Higaona. Zbierane są środki na filipińsko-polski fundusz stypendialny, który od 2017 roku wspiera edukację dzieci z Polski oraz z plemienia Higaonon.

Ucząc się obdarowywania głębiej rozumiemy  sens  z radości dzielenia się z innymi, stajemy się wrażliwi na potrzeby świata i potrafimy cieszyć się i docenić to co posiadamy.

Nasza szkolna wspólnota  zebrała 0,2 kg złomu srebra – „Srebro na wagę złota”
oraz 4,4 kg monet – „Dobre monety”.

Wszystkim zaangażowanym uczniom a szczególnie darczyńcom serdecznie dziękuję w imieniu ofiarowanych.

Przesyłka została przekazana dn. 30 września br.

Akcja będzie kontynuowana dlatego zachęcam do jeszcze aktywniejszego włączenia się w PROJEKT ZBIERAMTOWSZKOLE.PL.

 

                                                                                                                  Grażyna Konieczna

                                                                                                                  Szkolny koordynatora akcji